Fiyat artışlarını nereye şikâyet edilir?

Fiyat artışlarını nereye şikâyet edilir? Fiyat artışlarını nereye şikâyet edilir?, Fiyat artışı nereye şikayet edilir?, Yapılan zamları nereye şikayet edilir?, Fiyat listesi asmayan nereye şikayet edilir?, Fahiş fiyat artışını kim denetler?

Fiyat artışlarını nereye şikâyet edilir?

Fiyat artışı nereye şikayet edilir?, Fahiş fiyat artışı ilgili şikayetlerin vatandaşlarımız tarafından mobil uygulama üzerinden Alo 175 hattına ve Haksız Fiyat Artışı (HFA) mobil uygulaması üzerinden şikayetlerini iletmeleri gerekmektedir.

Fiyat artışı nereye şikayet edilir?

Fiyat artışı nereye şikayet edilir?, Fahiş fiyat artışı ilgili şikayetlerin vatandaşlarımız tarafından mobil uygulama üzerinden Alo 175 hattına ve Haksız Fiyat Artışı (HFA) mobil uygulaması üzerinden şikayetlerini iletmeleri gerekmektedir.

Yapılan zamları nereye şikayet edilir?

Yapılan zamları nereye şikayet edilir?, Sistemin halihazırda Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğünce mobil uygulama ve Alo 175 Tüketici Danışma Hattı'ndan hizmet verdiğini belirten Koç, "Hizmet, toplumda farkındalık yaratması ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilmesi için artık e-Devlet Kapısı'ndan da sunulmaya başlandı." dedi.

Fiyat listesi asmayan nereye şikayet edilir?

Fiyat listesi asmayan nereye şikayet edilir?, Şikâyetler Alo 174 hattını arayarak, [email protected] adresine e-posta gönderilerek, Alo174 mobil uygulaması veya web adresi üzerinden canlı destek yoluyla, Alo174 Whatsapp (0 501 174 01 74) ve Bip ihbar hatları üzerinden oluşturulur.

Fahiş fiyat artışını kim denetler?

Fahiş fiyat artışını kim denetler?, Sorunların çözüm noktası ALO 130 hattı vatandaşlarca aktif olarak kullanılıyor.

Alo 174 Gıda Hattı ne işe yarar?

Alo 174 Gıda Hattı ne işe yarar?, Öz. Üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler bakımından fahiş fiyat artışı yapmak yasaklanmış ve bu yasağa aykırı davrananlara idari para cezası verme görev ve yetkisi Haksız Fiyat Değerlendirme Kuruluna verilmiştir.

Bir firmayı nereye şikayet edebilirim?

Bir firmayı nereye şikayet edebilirim?, ALO 174 Gıda Hattı tüketicinin gıda güvenilirliği ile ilgili her türlü ihbar ve şikâyette ilgili merciye kolay bir şekilde ulaşabilmesi, iletişimin tek merkezden yönlendirilmesi, tüketiciye en kısa zamanda dönüş yapılabilmesi ve sonucun takibi amacıyla kurulmuştur.

Ev sahibi %25 ten fazla zam yapabilir mi?

Ev sahibi %25 ten fazla zam yapabilir mi?, Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan “Alo 175 Tüketici Danışma Hattı” tüketicilerimizin karşılaştıkları sorunlara ilişkin çözüm yollarının sunulduğu ve tüketici uyuşmazlıklarının çözülmesi amacıyla başvurmaları gereken ilgili makamlara yönlendirildiği “bir çağrı merkezi” olarak hizmet vermektedir.

Alo 130 ne işe yarar?

Alo 130 ne işe yarar?, Buna göre hiçbir ev sahibi, kira artış oranını %25'ten fazla yapamaz. Çünkü; kanunun emredici hükümlerine aykırı olarak kurulan sözleşmeler hukuken kesin olarak hükümsüzdür.

Bir şirketi nasıl şikayet edebilirim?

Bir şirketi nasıl şikayet edebilirim?, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, güvensiz ürünlerin bildirimi için kurulan "Alo 130 Ürün Güvenliği Şikayet Hattı"nın faaliyete geçtiğini belirterek, "İhbar ve şikayetler, en kısa sürede işleme alınacak ve sonuçlandırılacak" dedi.

Yüksek fiyat isteyen ev sahibi nereye şikayet edilir?

Yüksek fiyat isteyen ev sahibi nereye şikayet edilir?, Çalışanlar işverenleri için, Çalışma Bakanlığı'na ALO 170 ve www.alo170.gov.tr internet sitesinden ihbar/ şikayet bildirimleri yapmaktadırlar. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İletişim Merkezi 'ALO 170'e, ve www.alo170.gov.tr web sitesine geçen yıl toplam 20 milyondan fazla ihbar/şikayet geldi.